Bosé nohy v parku
Rozpočet
488 000 Kč
Popis
Projektem doplníme stávající cyklostezku park Bruntál - Staré město o netradiční přírodní zážitek. Jak?
1. Chceme vybudovat stezku "Bosé nohy v parku" vytvořit chodníky, kde budou lidé našlapovat po různorodém terénu, vodou, blátem naboso...
2. Chceme vytvořit přírodní oázu, obnovit systém mokřadů a tůní uvnitř okruhů cyklostezky. Vybudujeme harmonické místo s neopakovatelnou atmosférou, na které se budou lidé rádi vracet.
Cyklostezka Bruntál - Staré Město je rozdělená na tři propojené asfaltové kruhy
Navrhované realizační prvky
1.Priessnitzova stezka vody
Navrhujeme vybudování stezky vody v zadní částí, kde je už vytvořena odtoková stružka, která se po 25 metrech přirozeně vlévá do krajiny. cesta vody povede člověka přírodním korytem (různe druhy kamenů), umožní mu vystoupit v určitých usecích na břeh, pro bezpečnost bude doplněna lanovým zábradlím upevněným na kmeny vrb, které vytvoří přirozený plot.
2. Bosoviště
Systém přírodních chodníků vytvoříme tak, aby člověk mohl jít naboso. Chození bez bot po různorodém terénu, vodou, blátem je nejen zdravé a uvolňující, ale také nabíjí energií a radostí. Prostředníctvím našich nohou vrátíme se ke kořenům, k tomu co je přirozené.
3. Úprava stávajících tůní a mokřadů
Systémem mokřadů a tůní lépe zadržíme vodu v krajiné. Vyhloubíme nepravidelný systém tůní. Vrbové stavby a různorodé chodníky budou tvořit zákoutí, stezky, které propojí mokřady a bosoviśtě v ucelený, do přírody zapadající, celek (nutná odborná konzultace, posudek).
Doplňující prvky
4. Ohniště
V blízkostí potoka vytvoříme oddychovou část - kamenné ohniště, místa k posezení z velkých valounů. Pro zachování soukromí oddělíme ohniště od cyklostezky vrbami. Vytvoříme tím vlastní vrbovou plantáž pro následné vrbové stavby, vrbové dílny atd., vhodné pro další spolupráci s občany města.
5. Otevřená zahrada
V první nejmenší části cyklostezky se nachází nejsušší místo bez tůní a mokřadů. Zde vytvoŕíme prostor pro radosti smyslové - čichové, chuťové, zrakové i hmatové. Osázíme část malými keři - rybízy, aroniemi. Zbývající otevřený prostor mohou osázet obyvatelé města sami. jak? Sazenicemi bylinek, přebytky ze zahrádek můžeme vrátit barvy a vůně do města, pro hmyz vytvoŕíme dostatečné množství potravy.
Akce vhodné pro využití
Osazení záhonu - výzva pro občany, dny dětí, pálení čarodejnic, vítání jara, badatelské víkendy, výuka venku, školní dílny, atd.
Anotace návrhu
Projektem doplníme stávající cyklostezku park Bruntál - Staré město o netradiční přírodní zážitek. Jak?
1. Chceme vybudovat stezku "Bosé nohy v parku" vytvořit chodníky, kde budou lidé našlapovat po různorodém terénu, vodou, blátem naboso...
2. Chceme vytvořit přírodní oázu, obnovit systém mokřadů a tůní uvnitř okruhů cyklostezky. Vybudujeme harmonické místo s neopakovatelnou atmosférou, na které se budou lidé rádi vracet.
Odůvodnění
Bruntál staré město spojuje asfaltová cyklostezka, která je zasazená do podmáčené krajiny (mokřady Černého potoka). Voda zde ve vnitřních okruzích cyklostezky takzvaně odpočívá, téměř neproudí a nachází se v krajině celý rok, nebo větší část roku. Projektem chceme vodu odborně uchovat a zatraktivnit okolí asfaltové cyklostezky. jak toho dosáhnout?
1. V okolí asfaltové cyklostezky vybudujeme stezku "Bosé nohy v parku". Na sušších místech bude vytvořeno několik chodníků s různými povrchy (tzv. bosoviště), v místech současné vodní stružky bude postavena Priessnitzova vodní cesta.
2. Systém mokřadů a tůní lépe zadržíme vodu v krajině. Vyhloubíme nepravidelný systém tůní, okolí tůní postupně a citlivě propojíme chodníky a vrbovými tunely k pozorování života v mokřadech.
Veřejný přínos
- Revitalizační - udržíme vodu v krajině. mokřady jsou místa s vysokou biologickou diverzitou, jde o jedny z druhově nejbohatších ekosystémů na Zemi, účelně a efektivně zadržují vodu v krajině, výrazně ovlivňují klima.
- Enviromentální - podpoříme uvědomělou péči o krajinu, umožníme hlubší soužití s přírodou.
- Edukační - prostředí mokřadu je ideální přírodní oáza k výuce a bádání. V reálném prostředí děti mnohem lépe chápou děje a souvislosti v přírodě a získávají k ní hlubší vztah. Přírodní oázu mohou využívat školy, školky, středisko volného času aj.
- Zdravotně-relaxační - chůze naboso, procházky v přírodě, pohyb na čerstvém vzduchu mají prokázaný blahodárný vliv na zdraví člověka.
- Sociálně-kulturní - přírodní prostředí vybízí k společnému prožívání volných chvil všech věkových skupin, mohou zde probíhat společné akce s rodiči, akce města, bosoaktivity aj.
- Občansky - uskutečněním projektu můžeme inspirovat občany města ke zvelebování dalších míst ve městě, napomáhat obdobným akcím nebo záměrům.
Realizací projektu zvýšíme atraktivitu města. Obyvatele, turisti, hosté z partnerských měst si budou moci vychutnat netradiční procházku přírodní oázou.